Seminář Kurdějov 2015

 

Zdravíme všechny Kurdějováky,

jsme rádi, že se nám seminář "TRASOVÁNÍ A PORUCHY NA KABELECH v prostředí trakční proudové soustavy" vyvedl. Všichni jsme si odvezli domů nové informace a nové zážitky. Velice děkujeme za vaše kladné ohlasy a za to, že spousta z vás přiložila ruku k dílu a své zkušenosti jste dali k dispozici ostatním.

Myslíme si, že tato akce má své místo a informace, které si navzájem lidé z této branže sdílí, jsou pro všechny zúčastněné přínosem. Navíc se zde lépe poznáte. (Pokud teď něco v terénu potřebuji konzultovat, už vím, že můžu zavolat Frantovi, který je machr a ještě ze stejné firmy. Já ho však ani neznal.:))

Na této stránce najdete fotografie ze semináře, ale i prezentace jednotlivých účastníků a témata, které se diskutovala.

Doufáme, že se na podobné akci opět potkáme a zase moudře pohovoříme - a zároveň si vše prakticky vyzkoušíme přímo v terénu.

Tak to jsme my GNSS s dálkoměrem Různé pokročilé dovednosti s lokátorem :-)

FOTKY KE STAŽENÍ:

Pokud jste byli účastníci loňského školení, můžete si stáhnout kompletní fotečky z této akce :-) -  stahovat můžete zde!

Jsou tam i fotky, co jste nám posílali vy, děkujeme. Napište si o heslo pro stažení Monice na pecarova@radeton.cz.

PREZENTACE A DOKUMENTY KE STAŽENÍ:

 • VYUŽITÍ SYSTÉMŮ GNSS A LOKÁTORŮ K MAPOVÁNÍ PODZEMNÍCH SÍTÍ (Ing. Petr Albrecht, SŽDC) - prezentace zde
 • POUŽITÍ RFID MARKERŮ PRO OZNAČOVÁNÍ KABELŮ SŽDC, s.o. - prezentace zde
 • NASTAVENÍ RYCHLOSTI ŠÍŘENÍ A ODPORŮ (TDR, můstek) - tabulku Jirky Smílka (SŽDC Brno) stahujte zde, tabulku rychlostí Radeton zde.
 • PUBLIKACI O PORUCHÁCH NA SILOVÝCH KABELECH OD PANA SCHNEIDERKY - ČÁST 1 stahujte zde, ČÁST 2 stahujte zde

Program byl výživný po celé dva dny - probrali jsme a vyzkoušeli si v terénu tyto situace:

 • Jak se používá GNSS při běžné práci a nově i s integrovaným dálkoměrem.
 • Jak a kde je výhodné použít markery při běžné práci, v jakých případech, hloubkách, na co si dát pozor při označování, jaké typy používat, jak lokalizovat, a to hlavně podle zkušenosti p. Albrechta ze SŽDC, s.o.
 • Identifikace kabelu ve svazku. Co je potřeba dodržet, na co dávat pozor, zákonitosti z fyzikálniho hlediska, identifikace i jednotlivé žíly, různé metody připojení signálu z vysílače a vliv těchto připojení na výslednou identifikaci.
 • Lokalizace poruchy (odtržené žíly) pomocí dvou vysílačů, různé aplikace (frekvence, výkon, atd..) a vliv na výslednou lokalizaci poruchy.
 • Rychlost šíření, která se nastavuje u přístrojů TDR, vliv na stáří kabelu, různé materiály kabelů a další věci s tím související.
 • Shrnutí - otevřená debata o různých metodách pro hledání poruch na kabelu, rozdíl silařiny a sdělovacích kabelů, propalování a další věci s tím související.
 • Další odborné debaty i mezi jednotlivci.

Ví někdo proč má lokátor otočen o 90°C? Jestli ne, tak jsi nedával pozor :-) Během semináře nastal jeden zajímavý jev, kdy došlo při otevření otázek hledání poruch v jednom okamžiku na spontánní rozdělení účastníků na dva tábory. A to na skupinu pracující na sdělovacích kabelech a druhou, která vesměs pracuje se silovými kabely. Ze slovní přestřelky vyšlo najevo, že ti, kteří hledají poruchy na sdělovacích kabelech, jsou tak trochu „naštvaní“ na kolegy „silaře“, protože ti mají metody, které umožňují přesné místo lokalizace závady, kdežto oni musejí často postupovat tzv. salámovou metodou.

Navíc musí řešit i hůře zaměřitelné poruchy s vyšším odporem, protože „silaři“ řeší poruchy většinou až pod hodnotou 1MΩ. A tak slaboproudaři stále tlačili na silnoproudaře, aby jim poradili, jestli je možné něčím nebo i přímo jejich metodami zaměřit přesné místo poruchy také na sdělovacích kabelech.

Všichni „silaři“ se shodli, že problémem u sdělovacích kabelů je ten, že nelze použít silný propal pro snížení izolačního stavu.
A zde jsou tedy hlavní kroky při hledání poruch na jednotlivých typech kabelů, na kterých se všichni shodli:


SDĚLOVACÍ KABELY

 • Předlokalizace pomocí reflektometru (TDR) nebo můstku.
 • V případě můstku je vhodná jedna dobrá žíla, která musí mít 10x větší izolační odpor než vadná.
 • Může se použít i pomocná žíla z jiného kabelu, i delší než měřená.
 • V případě, že se by se pro zvýraznění poruchy použil propal, nemělo by napětí překročit 2 kV (nepomůže ale vždy, někdy se podmínky mohou naopak zhoršit).
 • Po zaměření pomocí TDR nebo můstkem následuje odkopání potencionálního místa poruchy (měřené často měřicím kolečkem).
 • Použití zkrutové metody pro přesné dohledání.


SILOVÉ KABELY

 • Předlokalizace pomocí reflektometru (TDR), pokud je porucha do 100 Ω.
 • Rázování (při tvrdém zkratu nelze, není slyšet výboj).
 • Propal (méně šetrný, než rázování – hrozí poškození kabelu na více místech).
 • Dohledání přesného místa buď půdním mikrofonem nebo A-rámem (hůlkami).
Identifikace žíly Prostě ESO v oboru Jó jó bude se nám po těch RD8000 stýskat :-) Král je mrtev... ať žije král!!! (RD8100)

Celý seminář nám krásně zpříjemnil personál útulného hotýlku a hlavně lokalita, která na nás dýchla tajemnou historií jako z filmu Šifra mistra Leonarda. Dostali jsme se tak i do nitra mystického kostela a katakomb. No a nesměla chybět ani ochutnávka skvělých vín. (A ochutnávka Přemkovy pálenky z medvědího česneku :-).)

Vzpomínáte? :-)

Ve víně je pravda! Vstup do katakomb a trocha historie A vy moji kluci ušatí :-)

Děkujeme vám všem moc a moc a budeme se těšit na dalším ročníku.

Tým Radeton (Petr, Přemek, Monika a Andrej)

 


X

Přihlášení do klientské zóny

Pro stažení tohoto souboru musíte být přihlášeníregistrace zapomněli jste heslo?